Pekińczyk – popularny pies niewielkich rozmiarów

Pekińczyk to popularny pies o niewielkich rozmiarach, ale lwim wyglądzie. Jeżeli podobają Ci się szczeniaki tej rasy, poznaj z nami ich charakter i dowiedz się, ile kosztuje jego utrzymanie. Mamy dla Ciebie kompletny przewodnik po tym, jak opiekować się pekińczykiem.

 

Pekińczyk– wygląd i opis rasy

  • Rozmiar ok. 20cm
  • Sierść długa długa
  • Długość życia 12-15 lat
  • Waga 4-6 kg

Pekińczyk – wzorzec rasy

Pekińczyk zaklasyfikowany jest przez FCI do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, i nie podlega próbie pracy. Jest to mały, harmonijny i umiarkowanie przysadzisty piesek. Jego wygląd opisywany jest także jako lwi. Ten pies ma czujny i inteligentny wyraz pyszczka.

Co jeszcze wyróżnia pekińczyka? Jak wygląda “idealny”pies tej rasy? Najważniejsze cechy we wzorcu FCI to:

  • duża głowa,
  • płaska między uszami czaszka,
  • wyraźny stop,
  • czarna pigmentacja nosa, warg i powiek,
  • duże nozdrza,
  • widoczna i krótka kufa,
  • okrągłe, ciemne i błyszczące oczy,
  • małżowiny uszne w kształcie sercowatym,
  • stosunkowo krótka szyja,
  • wysoko osadzony i skręcony ogon,
  • krótkie i grube kończyny.

Sierść pekińczyka jest długa i prosta. Te długowłosy pies ma wyróżniającą go grzywę, która nie opada poniżej barków i tworzy kryzę wokół szyi. Włosy okrywowe są twarde z gęstym podszerstkiem. Na uszach, tylnych partiach kończyn, ogonie i palcach występują tzw. pióra.

Pekińczyki występują we wszystkich kolorach i znaczeniach z wyjątkiem umaszczenia albinotycznego i wątrobianego. Łaciaty pekińczyk powinien mieć równomiernie rozmieszczone łapy.

Wady dyskwalifikujące pekińczyka to:

  • agresja i lękliwość,
  • wady budowy i zaburzenia charakteru.

Samce zawsze powinny mieć normalne prawidłowo wykształcone jądra opuszczone do moszny

Pekińczyk – charakter

Pekińczyki to kochające czworonogi. Ich wymarzony dom jest zawsze pełen ludzi. Te psy wprost uwielbiają się krzątać po domu i „pomagać” domownikom. Pekińczyki bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, dlatego mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Wybierz tę rasę, tylko wtedy, gdy ktoś będzie z nimi przez większość dnia.

Wydaje się, że pekińczyki najlepiej radzą sobie w kontaktach z dorosłymi, ale sprawdzą się też dla starszych dzieci. To mądre psy, które są podatne na szkolenie, ale jeżeli chcesz mieć pod jednym dachem tego psa i młodsze dzieci, musisz zwracać uwagę na kontakty psa z maluchami. Wszyscy domownicy muszą traktować zwierzęta z szacunkiem. Niektóre pekińczyki mogą wykazywać niepożądane zachowania, takie jak skubanie, szczególnie gdy są sfrustrowane. Jeżeli jesteś już opiekunem pekińczyka, a w Twoim życiu będzie miało pojawić się dziecko, zadbaj o odpowiednie przygotowanie psa. W sieci znajdziesz artykuły, a nawet szkolenia poświęcone tematowi przygotowania psa na narodziny dziecka.

Część psów tej rasy bywa dość szczekliwa. Jeśli masz problem z nadmiernym hałasem, zasięgnij porady behawiorysty.  Pekińczyk to Twój pierwszy pies? Skorzystać z pomocy ekspertów już podczas początków szkolenia psa. Ważna jest ich socjalizacja od pierwszych tygodni. Kontaktuj swojego pupila z wieloma różnymi ludźmi, psami i doświadczeniami i zawsze dbaj o pozytywne skojarzenia swojego pupila.

Pekińczyk – długość życia

Długość życia pekińczyków wynosi około 12-15 lat. Ma na nią wpływ genetyka oraz środowisko w jakim przebywa czworonóg. Dłuższe życie i większy komfort możesz zapewnić swojemu pupilowi poprzez:

  • dobrze zbilansowane żywienie,
  • stały dostęp do świeżej wody,
  • odpowiednią ilość aktywności fizycznej,
  • stosowanie profilaktyki przeciwpasożytniczej,
  • wykonywanie szczepień profilaktycznych oraz rutynowe kontrolne wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Pekińczyk – zdrowie

U pekińczyków, jak u wielu innych ras, występują predyspozycje genetyczne do różnych chorób. U swojego pupila możesz spodziewać się:

  • zespołu brachycefalicznego,
  • chorób okulistycznych,
  • rozszczepu podniebienia,
  • krwotocznego zapalenia żołądka,
  • dyskopatii, czy przerostu odźwiernika.

W kwestii zdrowia nie ma jednak żadnej reguły. Twój pupil może być w pełni zdrowy lub mierzyć się z kilkoma problemami naraz.

Chcąc właściwie zadbać o zdrowie pekińczyka, pamiętaj o wspomnianych już regularnych badaniach profilaktycznych. Poproś swojego lekarza weterynarii o:

  • morfologię i podstawową biochemię,
  • badania kału i moczu.

Raz na rok lub dwa wykonaj także kontrolne USG jamy brzusznej, które pozwala wykryć np. zmiany nowotworowe.

Pekińczyk – zespół brachycefaliczny

Pekińczyka zalicza się grupy ras brachycefalicznych. Może u nich wystąpić tak samo jak u mopsów lub buldożków francuskich brachycefaliczny obturacyjny zespół dróg oddechowych (BOAS), czy inaczej zespół/syndrom brachycefaliczny.

Choroba może powodować poważne problemy z oddychaniem i jest spowodowana krótkim pyskiem pekińczyka. Zwróć uwagę, czy Twój pupil:

  • charczy,
  • chrapie,
  • kaszle,
  • ma świszczący oddech,
  • często wymiotuje,
  • krztusi się przy jedzeniu lub piciu,
  • ma nawracające stany zapalne układu oddechowego.

Wszystkie wątpliwości konsultuj z lekarzem weterynarii.

Pekińczyk – choroby oczu

Pekińczyki miewają problemy z oczami, jak suche oko (KCS). Problem polega na tym, że jedno lub oba oczy nie wytwarzają normalnej ilości lub rodzaju łez. Prowadzi to do bardzo suchego oka i może powodować infekcje, czy owrzodzenia.

U pekińczyków zdarza się także dyschiaza. Jest to stan, w którym małe rzęsy wyrastają na wewnętrznej powierzchni lub na samym brzegu oka. Następnie ocierają o powierzchnię oka i powodują jego podrażnienie.

Pekińczyk – choroby przewodu pokarmowego

Kolejnym problemem u pekińczyka może być krwotoczne zapalenie żołądka. Przyczyny tej choroby nie są dokładnie poznane. Objawia się ona wymiotami oraz krwistą biegunką. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz nawadnianiu psa.

Przerost odźwiernika jest problemem genetycznym. Polega na pogrubieniu błony śluzowej w obrębie odźwiernika psa. Szczeniaki z tym zaburzeniem wymiotują po posiłku. Rozpoznanie można postawić dzięki badaniu USG. Leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny lub podawanie leków.

Pekińczyk – pielęgnacja

Jak wygląda pielęgnacja pekińczyka? Każdego posiadacza psa czeka kilka zabiegów, od których nie ma ucieczki. Zalicza się tu:

  • sprawdzanie i czyszczenie uszu,
  • mycie psich zębów,
  • obcinanie pazurów czy wyczesywanie sierści.

Najwięcej problemów może sprawiać Ci pielęgnacja sierści Twojego psa. Pekińczyk jest długowłosy i wymaga regularnego szczotkowania. Wybierając psa tej rasy, kup dobry sprzęt do pielęgnacji sierści psów. Przydadzą Ci się zarówno szczotki, jak i grzebienie. Zawsze wybieraj kosmetyki przeznaczone dla psów.

Szczeniaki warto uczyć wszystkich zabiegów profilaktycznych. Takie szkolenie nazywa się też treningiem medycznym, ponieważ w przyszłości dorosły pies lepiej znosi badania w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki Twojemu wysiłkowi w okresie szczenięcym, Twój pupil w przyszłości pozwoli sobie także na mycie zębów, podawanie tabletek, czy zakraplanie preparatów do oczu.

U pekińczyków tak jak wielu innych ras psów zdarzają się choroby przyzębia i inne problemy stomatologiczne. Chcąc w ich uniknąć regularnie myj zęby swojego czworonoga przy użyciu specjalistycznych past oraz szczoteczek. Jeżeli dorosły pies nie toleruje takich zabiegów, sięgnij po przysmaki dentystyczne oraz środki dodawane do wody, które ograniczają odkładanie płytki nazębnej.

Pekińczyk – żywienie

Pekińczyk – żywienie

Dla pekińczyka możesz kupić gotową karmę mokrą lub suchą. Jest to wygodne rozwiązanie dla opiekuna, a pełnoporcjowa karma wysokiej jakości zapewnia psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pekińczyki ze względu na swoje małe rozmiary wymagają bardziej kalorycznego jedzenia. Jest to związane z ich szybkim metabolizmem. Kupując gotową karmę, możesz wybrać produkt przeznaczony dla ras miniaturowych. Taka karma ma zwykle mniejsze krokieciki, które są bardziej przyjazne dla niewielkich psów.

Coraz bardziej popularne rozwiązanie to dieta domowa oraz BARF. Jest to dobry wybór dla każdego psa, a szczególnie czworonoga z alergiami. Masz wtedy pełną kontrolę nad tym, co je Twój pies. Pamiętaj jednak o odpowiednich suplementach i bilansowaniu posiłków. Jeżeli nie masz wiedzy z tego zakresu, wybierz się po pomocy do dietetyka weterynaryjnego. Obecne zalecenia dietetyków weterynaryjnych mówią, że u mniejszych czworonogów dzienną dawkę pokarmową warto podzielić nawet na trzy lub cztery posiłki.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy dana karma służy Twojemu pupilowi, zwracaj uwagę na jego stolce oraz stan sierści. Prawidłowe odchody pekińczyka powinny mieć brązowy kolor i mieć plastyczną konsystencję. Jeżeli dane posiłki służą Twojemu psu, to w odchodach nie znajdziesz większych kawałków niestrawionych resztek pokarmowych ani śluzu, czy śladów krwi. Zdrowo żywiony pies ma lśniącą sierść i odpowiednią ilość energii.

Nie przekarmiaj swojego pupila. Pekińczyki, jak każdy pies, lubi przysmaki. Są one bardzo przydatne w nawiązywaniu relacji z czworonogiem oraz podczas szkolenia psa, ale należy uwzględniać je w dziennej dawce pokarmowej psa. Zbyt duża ilość smaczków doprowadza do nadwagi, która ma poważne konsekwencje zdrowotne.

Pekińczyk – szkolenie i wychowanie

Pekińczyki bywają wyzwaniem dla opiekuna. To psy z charakterkiem, które jak już wspomniano, potrafią być zadziorne i nie tolerować kotów lub nie dogadywać się z dziećmi. Jeżeli chcesz, by Twoje życie z pekińczykiem układało się dobrze, musisz zdecydować się na szkolenie. Nie masz doświadczenia w pracy z psami? Wykup zajęcia psiego przedszkola lub indywidualne spotkanie z psim trenerem.

Pamiętaj o pozytywnym szkoleniu psa. Nagradzaj dobre zachowania swojego pupila i buduj z nim wartościową więź.Dzięki dobrze przeprowadzonej socjalizacji oraz pracy z pekińczykiem podczas szkolenia, wasza relacja będzie się wspaniałą przygodą.

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w zabawki dla psów, które dostarczą pekińczykowi stymulacji umysłowej i rozrywki. Wybierz:

  • matę węchową,
  • gryzaki,
  • kule smakule, czy lick matę.

Pekińczyk – szczeniaki i hodowla

Szczeniak, który trafia do nowego domu, odczuwa stres. Został rozdzielony z matką oraz rodzeństwem, a także zabrany ze znanego mu środowiska. Postaraj się zatem nawiązać z nim pozytywną więź. Wykorzystaj do tego np. zdrowe i smakowite przysmaki. Na rynku zoologicznym dostępne są także różnego rodzaju preparaty uspokajające pomagające w adaptacji zwierząt do nowego środowiska. Występują one w formie sprayu lub specjalnych dyfuzorów.

Chcesz pogłębiać wieź z psem? Możesz nauczyć się masażu relaksacyjnego. To wspaniała forma spędzania czasu z pupilem i coś więcej niż zwykłe głaskanie. Masaż ma wiele pozytywnych właściwości i m.in. będzie wyciszał Twojego czworonoga.

Pekińczyk – cena

Ile kosztuje szczeniak pekińczyka? Pies tej rasy to koszt ok. 4000-5000 złotych. Kupując psa, nie warto oszczędzać. Pamiętaj, że hodowca nie opiekuje się szczeniakami za darmo. Cena szczeniaków ustalana jest w oparciu o koszt:

  • szczepienia,
  • odrobaczenia,
  • żywienia, czy pielęgnacji małego psa.

Zwróć uwagę, że psy hodowlane z renomowanych miejsc mają wszystkie niezbędne badania. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko chorób u swojego pupila.

Jeżeli szukasz psa bez rodowodu, nie kupuj go z podejrzanego źródła. Psy do adopcji za darmo znajdziesz w schroniskach, niektórych fundacjach oraz na lokalnych grupach. Zdarza się, że opiekunowie chcą oddać psy z powodu alergii, chorób lub problemów behawioralnych psa. Pamiętaj, że w przypadku zwierząt do adopcji warto odpowiednio się przygotować. W sieci znajdziesz poradniki oraz szkolenia związane z postępowaniem z psami, które trafiają do nowego domu np. ze schroniska.

Ile kosztuje utrzymanie psa tej rasy? Chcąc zaopiekować się pekińczykiem, weź pod uwagę koszt:

  • jedzenia,
  • akcesoriów np. szelek i smyczy,
  • profilaktyki,
  • opieki medycznej,
  • szkolenia, czy opieki nad pupilem podczas Twojej nieobecności.

Pekińczyk – historia rasy, ciekawostki

Pekińczyki to jedna z najstarszych ras. Historia tych psów sięga ponad dwóch tysięcy lat!

  • Pekińczyki określane są jako „psy lwy” ze względu na swoją sierść.
  • Pekińczyk to długowłosy fan zimy. Psy tej rasy nie mają problemów z niskimi temperaturami.
  • Pekińczyki są zaskakująco ciężkie.
  • Pies tej rasy bardzo dobrze sprawdza się na wystawach. Pekińczyki to królowie „występów”.

Pekińczyk – dla kogo?

Pekińczyki nie potrzebują dużo miejsca. To psy, które odnajdą się w mieszkaniu i będą idealnymi towarzyszami dla seniorów. Tworzą bliską więź ze swoim opiekunem, dlatego nie przepadają za zostawaniem w domu bez ludzi. Nie decyduj się na psa tej rasy, jeśli często przebywasz poza domem. Pekińczyk nie będzie dla Ciebie partnerem do biegania ani większości psich sportów.

Pekińczyk to „mały lew”! Od Ciebie zależy, czy spróbujesz go oswoić. Życie z psem tej rasy może oznaczać długie i szczęśliwe godziny głaskania na kanapie, jeżeli dobrze podejdziesz do wychowania pupila.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Husky syberyjski – czy nadajesz się na jego towarzysza?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Hawańczyk – czy pasuje do Ciebie?
Basenji – zaskakujący pies faraonów
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *